Zajęcia z dziecięcej matematyki

Oprócz już wcześniej opisywanych zajęć umuzykalniających prowadzimy zajęcia wspomagające rozwój umysłowy naszych dzieci. Bardzo dobrze służą nam do tego książki p. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i Ewy Zielińskiej z serii „Dziecięca Matematyka”. Czerpiemy z niej wiele wskazówek. Nasze dzieci (średnia 4 lata) uczyły się nazywać i odróżniać kształty, a potem szukały i nazywały figury wśród rzeczy na co dzień spotykanych. Podobnie można ćwiczyć z młodszymi dziećmi nazywanie i odróżnianie kolorów, czy określanie stopnia wielkości rzeczy. Zajęciom przewodzi p. Małgosia Brawata, która miała to szczęście w przeszłości uczestniczyć w kursie jednej z autorek, a potem pracować w oparciu o wspomnianą książkę z dziećmi w przedszkolu.

Następnie zajęcia przybierają formę muzyczną. Tym razem dzieci uczyły się wystukiwać rytm. Próbowały, w ślad za prowadzącą, p. Urszulą Smoleń, uderzać w woreczek w ramach taktu: kto—tam—wle—sie—stu—ka—. Poznały też nową trzyzwrotkową piosenkę m.in. o budowaniu z kasztanów konika (link do nagrania Piosenka Zagonki). Treść zajęć nawiązuje do tego, co dzieci obserwują na dworze, do okresu jesieni. Nie zabrakło też zabaw śpiewanych np. „Kółko graniaste”, czy „Ojciec Wirgiliusz”. A na koniec bardzo emocjonującej zabawy w „Starego Niedźwiedzia”. Napięcie można zaobserwować szczególnie podczas „liczenia godzin” (link do nagrania Niedźwiedź).

Potem jeszcze to, na co dzieci czekają, jako na obowiązkowy punkt programu, wspólna zabawa dowolna!

Przy scenariuszach do zajęć muzycznych korzystamy m.in. z książki pt. „Kalendarz muzyczny w przedszkolu” U. Smoczyńskiej-Nachtman. Zachęcamy każdego do odkrywania, w jaki sposób można wspomóc rozwój maluchów. Zainteresowanym z chęcią możemy służyć, czy to radą, czy to udostępnieniem scenariuszy z zajęć:

Adam Brawata
+48 731 184 421
adam.brawata@fow.org.pl