Relacja z wycieczki po masywie Ślęży

Masyw Ślęży to bardzo piękny i zarazem położony blisko Wrocławia cel wycieczek. To właśnie on stał się tym razem celem wyprawy dla dzieci z edukacji domowej, do których dołączyli także uczniowie „stacjonarni”. Przewodnikiem grupy był doświadczony harcerz – Rafał Łoziński, a wyprawę edukacyjną merytorycznie wsparła pani Katarzyna Hage, z zawodu botanik.

Oprócz zmierzenia się z samą trasą, dzieci miały do wykonania również inne zadania. Pod okiem pani Kasi uczniowie badali i nazywali części roślin. Ich celem było odnalezienie kwiatu, kwiatostanu, słupka i pręcika, a także określenie, czy dany liść jest pojedynczy, czy złożony (np. parzystopierzasty). Uczestnicy dowiedzieli się też, jaki ptak ratuje lasy, zjadając włochate gąsienice (dodajmy tylko, że nie pochwalamy jego sposobu zajmowania się własnym pisklęciem, a w zasadzie – braku opieki).

W trakcie wędrówki siły można było uzupełnić leśnymi poziomkami. Na zakończenie wycieczki, na polanie, odbył się pokaz rozpalania ognia krzesiwem. Efektem tego (co doskonale widać na zdjęciu) był gotujący się gar zupy. Wcześniej każdy musiał przynieść chrust na rozpałkę – w myśl zasady św. Pawła: „Kto nie pracuje, niech też nie je”.

Stroma, trawiasta polana okazała się wspaniałym miejscem do wyścigów typu „z górki na pazurki”, a także do przeciągania liny z panem Rafałem. Pomimo deszczów padających przed dniem wycieczki, w samym terminie wyprawy pogoda była wspaniała – tak samo jak humory dzieci.

Zapraszamy na kolejne wyprawy!

Teatrzyk o bardzo zmęczonym kotku

„Ale jestem zmęczony!!! Nie mam siły już dalej iść…” powiedział pewien bardzo zmęczony kotek – jeden z bohaterów teatru cieni, który zobaczyli nasi uczniowie tuż przed wakacjami, bo przecież wakacje są już tuż-tuż… A od mądrego bociana dowiedzieli się jak można wypocząć przed nowym rokiem szkolnym, aby rozpocząć go pełni sił i energii. A Wy jak spędzicie wakacje?

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.

Zajęcia z rysunku

Od wieku szkolnego do dojrzałego, każda dama, mała i duża, może spróbować sił w zajęciach z rysunku.

Ołówek szura po kartce, p. Jagoda Molasy daje wskazówki, „zmień jego twardość”, „uważaj na tło”, „trzymaj perspektywę”, „zaznacz odcienie”; mimo statycznej pozycji ciała, to rysowanie okazuje się wcale dynamiczne. A prac jest już  tyle, że trzeba dla kolejnej artystki dostawić na szybko kolejny stół. Niestety, czas szybko mija i nie każda ilustracja jest gotowa. „Dokończymy w kolejny poniedziałek!”

Który rysunek jest najpiękniejszy? Można sobie wybrać ze zdjęcia, a gratulacje przekażemy autorce.

Zajęcia teatralne

Czy wszyscy mieszkańcy miasta Gubbio nie są w stanie pokonać jednego wilka?

Czy biedaczyna z Asyżu będzie im w stanie pomóc?

 I jak skończy się starcie św. Franciszka z wilkiem?

Na te pytania odpowiedzą dzieci biorące udział w zajęciach teatralnych Fundacji im. o. Woronieckiego. Powyższe kwestie nie tylko powiedzą ustami, ale muszą pokazać całym ciałem, na tym bowiem polega teatr. Mowa ciała jest równie ważna jak słowa. Czy dzieci odważą się wystąpić przed publicznością, obcymi osobami? Po to są próby, aby się udało, a przed każdą -nieodzowna – gimnastyka buzi i języka!

Co jakiś czas, i same dzieci mogą stanąć po stronie publiki i zobaczyć teatrzyk przygotowany przez p. Małgosię. Poprzednim razem odbył się pokaz „Rzepki” J. Tuwima, a ostatnio teatr cieni pt. „Wiosna” J. Brzechwy. Po spektaklu dzieci same mogły stworzyć swoje scenki bawiąc się rekwizytami. Pomysłów dzieciom nie brakowało!

Zajęcia z haftu

Zajęcia z rysunku i haftu już ruszyły!

Za nami kolejne zajęcia z rękodzieła. Najpierw uczestnicy ćwiczyli rysunek, starając się jak najprecyzyjniej oddać prawdziwy wygląd jajek w filiżance. Należało zwrócić uwagę na proporcje, perspektywę i odcień kolorów za pomocą ołówka o adekwatnej twardości, odpowiednio nim operując. Zadanie wymagające, ale nad pracą czuwała pani Jagoda, która niejedne zęby zjadła na szkicowaniu jajek.

Następnie w ruch poszły igły i nitki. Wprawdzie dzieci nie mają rączek jedenastu, tylko dwie, za to do haftu w sam raz. Już po pierwszych próbach udało się zrobić pierwsze ściegi, a z nich wiosenne kwiatki. Zaletą tamborka jest to, że można na nim wyszywać kwiatki, na które na dworze trzeba będzie jeszcze poczekać. A tu proszę: piękne tulipany już są! Zajęcia umila p. Kasia opowiadaniem o historii naszego rodzinnego ściegu kaszubskiego i słynnego weneckiego ściegu kardynała Richelieu, używanego do obrusów liturgicznych. Nie słyszeliście o nim? To zapraszamy do nas!

Zajęcia z plastyki

Poniżej kilka zdjęć z plastyki prowadzonej przez Panią Magdalenę.

Head, Shoulders, Knees and Toes

„Head, Shoulders, Knees and Toes” czy “Itsy Bitsy Spider” to jedna z wielu piosenek i wyliczanek, których uczą się nasi podopieczni pod okiem Pani Jagody. Nauka języka angielskiego przez zabawę ułatwia zapamiętywanie, rozwija pamięć i koncentrację, umożliwia naturalne osłuchanie się z językiem, co buduje pozytywne nastawienie do angielskiego na całe życie. Poniżej zdjęcia z ostatnich zajęć.  

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z ostatnich zajęć


Poniżej kilka zdjęć z ostatnich zajęć:

Nowy rok szkolny 2025/2026

W poniedziałek rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2025/2026, który przyniósł nam znaczne zmiany w liczbie uczniów, bowiem grupa Maluszków została podzielona na dwie grupy wiekowe: grupę trzylatków oraz cztero- i  pięciolatków, zaś dzieci szkolne tzw. Starszaki dzielą się na dwie klasy: drugą oraz pierwszą i zerową. Ponadto, powitaliśmy nowych prowadzących: Panią Marię, która poprowadzi zajęcia z lektury oraz Panią Kasię, która wprowadzi nas w tajniki haftu. Poniżej kilka zdjęć z ostatnich zajęć, a zainteresowanych Rodziców zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 731 184 421.